V úterý 27. 6. 2023 proběhla v první třídě malá slavnost, na které byli prvňáci pasováni na rytíře a rytířky řádu čtenářského.

Akce se zúčastnili rodiče dětí, ředitelka školy Mgr. Lenka Nováková a pozvání přijal také starosta Městyse Kralice na Hané pan Karel Labonek.
Po projevu paní ředitelky a pana starosty si žáci připomněli dobu, kdy začali chodit do školy a číst ještě neuměli. Ve skupinkách přednášeli básničky, které se naučili k jednotlivým písmenkům. Aby mohli být pasováni na čtenáře, museli prokázat, že umí číst. Vybrala jsem pro ně z čítanky dvě lidové pohádky – O kohoutkovi a slepičce a Hrnečku, vař! Mezi pohádkami žáci zazpívali oblíbenou písničku Jaro, léto, podzim, zima.
Potom prvňáci přednesli a podepsali Čtenářský slib, ve kterém se zavazují, že budou každý den číst a taky se budou pěkně chovat ke knížkám, které jsou zdrojem zábavy i poučení.
Následovalo pasování na čtenáře. Žáci dostali pamětní list, knížku Kouzelná třída a placku s heslem „Už jsem čtenář“.
Na závěr děti zazpívaly píseň Čtenářská a předaly svým rodičům kytičku za to, že jim trpělivě pomáhali zvládnout první školní rok.